🔸امام خمینی ٢۴ دیماه ۵٧ در مصاحبه با روزنامه «لیبرال» درباره ویژگى‌های حکومت اسلامى می‌فرمایند(اینجا) :
«امیدواریم که ایران اولین کشوری باشد که به چنین حکومتی دست می‌یابد. حکومتی که کوچکترین فرد ایرانی بتواند آزادانه و بدون وجود کمترین خطر به بالاترین مقام حکومتی انتقاد کند و از او در مورد اعمالش توضیح بخواهد.»

🔸اینکه امام در مصاحبه با روزنامه‌ای خارجی درباره ویژگی‌های حکومت اسلامی چنین جمله‌اى می‌گویند برای من جالب است. همین مضمون را چند روز قبلش در مصاحبه با روزنامه «لوتاکونتینوا» نیز گفته‌اند.(اینجا)

🔸من امروز، گاهى اوقات در بحث‌ها و سؤال‌هایم، با جواب‌هایی مواجه می‌شوم که از شنیدن آنها عمیقا احساس خطر می‌کنم. مثلا دوستانم بارها به من گفته‌اند که انتقاد برای ما جایز نیست، چون متخصص امر نیستیم، یا اطلاعات کافی از مسائل پشت پرده نداریم. یا مجتهد نیستیم. دوستان من تصمیم‌هاى حکومتی و سیاسى را با اجتهاد درباره تعداد رکعت‌های نماز اشتباه گرفته‌اند.

🔸من احساس می‌کنم عاملى که راه انتقاد کوچکترین فرد ایرانى از بالاترین فرد حکومت را در اندیشه امام خمینى باز می‌گذارد و آن را وظیفه و مسئولیت افراد می‌داند، یک چیز است، و آن، فرق احکام سیاسی و دیگر احکام عبادی است.

🔸درواقع احکام سیاسی و نظرات سیاسی، واقعیتی ملموس و در ارتباط تنگاتنگ با زندگی مردم است. مردم نتیجه یک تصمیم را می‌توانند به وضوح در زندگی خود مشاهده کنند و مسائل سیاسی مسائلی دارای پیامد و اثر ملموس و خارجى و قابل مشاهده‌ و اندازه‌گیری‌اند. به علاوه اینکه نظرات و احکام سیاسی، نه بطور مستقیم از علوم دینی و احادیث و آیات استخراج می‌شوند، که نظرات و سلائقی شخصی یا ناشی از مشورت با اشخاص مختلفی است که براى هیچکدام از آنها ضمانتی مبنی بر عصمتشان به دست ما نرسیده. لذا احتمال اینکه نظرات آنها تحت تأثیر عواملی نظیر فشار خارجی یا هواهای نفسانی قرار بگیرد، منتفی نیست.

🔸و اینکه اگر نظرات مسئولین حکومتی به هر بهانه‌ای غیرقابل نقد شود، مسئله به استبداد منتهی می‌شود. و این نوع استبداد با پوشش دینی قابلیت طرد و انکار منتقدین و بازسازی خود با کمک ابزار دین را هم در دست دارد. همانطور که پیش از این در تاریخ، قبح عدم تبعیت از خلیفه و حاکم را خوانده‌ایم و شنیده‌ایم که امام حسین را به خاطر همین خروج بر خلیفه خارجی خوانده‌اند.

🔸حال آنکه امام خمینى و آیت‌الله خامنه‌ای که خود مجتهد و متخصص امور دینى‌اند بارها بر حق انتقاد و مطالبه‌گری تک‌تک افراد جامعه از بالاترین مسئولین حکومتی تأکید کرده‌اند.

+ نظر امام درباره مسئولیت افراد در انتقاد: اینجا

#تحلیل_دانش_آموزی
#روح_الله_اکبری دانش آموز دبیرستان شرف الدین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *