لبخندهای اجاره‌ای

🔸۱۷ جولای، روز جهانی #ایموجی‌ها است. ایموجی یا همان شکلک‌هایی که انسان پیشرفته از آن‌ها برای انتقال احساسات خود درون شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. همین مناسبت باعث شد تا شبکه‌ی اجتماعی #فیسبوک تصویر زیر را منتشر کند که در آن به میزان استفاده از انواع ایموجی‌ها اشاره شده است. تصویری که ادعا می‌کند ایموجی #لبخند، بیشترین کاربرد را بین کاربران این شبکه دارد.

🔸بعد از دیدن این آمار تعجب کردم و یک بیت شعر به ذهنم آمد:
«شادم تصور می‌کنی وقتی ندانی، لبخندهای شادی و غم فرق دارند»
و امثال این بیت که در کتاب‌ها و کانال‌های عجیب و غریب دیده بودم.حالا واقعا از کجا بدانیم که مخاطبمان در فضای #مجازی حال خوشی دارد یا حال بد؟ واقعا لبخند می‌زند یا نه؟ و ازهمه مهم‌تر اینکه لحن نگاه مخاطبمان چطور است؟ آیا ممکن است این لحن را از روی ایموجی تشخیص داد و در کل فضای مجازی توانایی این را دارد که رسانای احساسات انسان‌ها بشود؟

🔸نکته‌ی دیگر این است که هر روز از افزایش میزان #افسردگی و حتی خودکشی در دنیایی خبر می‌دهند که مردم آن در فضای مجازی می‌گویند که حالشان خوب است و اما در واقعیت نه!بعد از بررسی مقدار قابل توجهی آمار از وقایع مذکور متوجه شدم که اولا بصورت میانگین این فضای مجازی نزدیک به ۲میلیارد نفر آدم را درگیر خودش کرده است، پس می‌تواند معیار مناسبی برای تحقیق باشد و دوم اینکه ایموجی خنده واقعا رتبه‌ی اول را دارد. اما در کدام کشورها؟! جالب است بدانید در کشورهایی که جزء ۷۰ کشور اول رده‌بندی خودکشی و افسردگی در جهان هستند. وقتی متوجه شدم دلیل خودکشی‌ها افسردگی و انزوا و دوری از جمع‌های دوستانه است، متوجه شدم می‌شود به نتیجه گیری‌هایی رسید.

🔸کشور اسپانیا در بین دیگر کشورها آمار جالبی دارد. کشوری است با خودکشی و افسردگی کم، و درعین حال مردم اسپانیا بیشترین استفاده را از ایموجی‌های گریه و ناراحتی می‌کنند.

🔸این درحالیست که در اسپانیا هرساله گردهمایی‌های بسیاری برگزار می‌شود که تعدا آن‌ها نسبت به کشورهای اروپایی چون آلمان (با میزان قابل توجهی اختلال روانی و افسردگی) بیشتر است. شاید همین توانایی گفت و گو و بیان احساسات باعث کمتر شدن اختلالات رفتاری در این کشور شده است.

🔸یک باوری هست که تا زمانی که مشکلی را نشناختیم و باور نکردیم نمی‌توانیم آن را حل کنیم، چون اصلا قادر نیستیم وجودش را حس کنیم.

آیا این شکل #رفتار کردن انسان‌ها از این خبر می‌دهد که می‌خواهند مشکلات‌شان رابپوشانند و در پی حل آن‌ها نباشند یا می‌خواهند سعی بکنند خودشان به تنهایی سراغ حل کردن آن‌ها بروند؟ متاسفانه آمار افسردگی و اختلالات روانی جمله‌ی اول را صحیح‌تر می‌داند.

🔸این متن یک تحقیق علمی تمام‌عیار نیست، اما حداقل حرف‌هایی را بیان می‌کند که در زندگی روزمره‌مان مصداق‌هایی دارد که بازگوکننده‌ی کاهش ارتباط مستقیم بین انسان‌های امروزی می‌باشد.

#تحلیل_دانش_آموزی
#محمد_مهدی_جالو دانش آموز دبیرستان شرف الدین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا