فهم فیلم

فهم فیلم

سامان سیفی دانشجوی علوم اجتماعی

روز و ساعت برگزاری :

شنبه: 10-11:15

 

آثار هنری بزرگ مثل بمب‌هایی هستند که ترکش‌هایشان به این‌سو و آن‌سوی جهان پرتاب می‌شود. حتما خوانده‌ای/ یا خواهید خواند که چگونه ترکش‌های دیوان حافظ به گوته در آلمان رسیده.

همیشه این تأثیرپذیری‌ها در یک فرم ادبی یا هنری باقی نمی‌مانند. حتما می‌دانید که تعداد بسیاری از فیلم‌هایی که دوست داریم یا می‌شناسیم اقتباسی از رمان‌ها یا نمایشنامه‌هایی هستند که شاید کمتر آن‌ها را بشناسیم. از شاینینگ کوبریک تا سولاریس تارکوفسکی و از ارباب حلقه‌ها تا کویینز گمبیت. حتی گاهی یک اثر ادبی منبع اقتباس فیلم‌های از زمین تا آسمان متفاوت می‌شود. مثلا از رمان داشتن و نداشتن همینگوی یکبار سال 1944 توسط هاوارد هاکس فیلم ساخته شده و یکبار هم اینور دنیا، در ایران خودمان توسط ناصر تقوایی، با نام ناخدا خورشید. بین ناخدا خورشید جنوبی تقوایی و همفری بوگارت هاوارد هاکس اقیانوس آرام قرار دارد. تفاوت این دو فیلم به‌خاطر دو نگاه متفاوتی است که این دو به رمان همینگوی داشته‌اند و هر دو با این نگاه متفاوت توانسته‌اند دو شاهکار خلق کنند.

 دقیق دیدن و مقایسه این فیلم‌ها دو چیز به ما یاد می‌دهد. اول اینکه چگونه مانند بزرگان به آثار ادبی بزرگ نگاه کنیم. دوم اینکه چگونه نگاه ویژه و متفاوت خود را از درون این آثار استخراج کنیم. همچنین دقیق نگاه‌کردن به اقتباس‌های خوب به ما نشان می‌دهد که چگونه آثار از یک فرم (مثلا رمان) به فرم دیگری (مثلا سینما) می‌جهند و در این جهش چه چیزهایی از دست می‌دهند و چه به دست می‌آورند. این‌گونه بهتر می‌توانیم فرم‌های مختلف را بشناسیم و حس و فهم خود را قوی کنیم. این کلاس جایی برای این کارهاست. جایی برای صحبت درباره فیلم‌ها و بحث کردن با یکدیگر تا از خلال این فرایند یاد بگیریم چگونه خوب ببینیم و چگونه درباره دیده‌هایمان فکر کنیم و در آخر حرف بزنیم.

حضور شما در این کلاس به این معناست که آمادگی دارید که هفته‌ای یک فیلم ببینید و همچنین قرار است که در بحث‌های کلاس مشارکت کنید. زیرا کلاس با مشارکت شما پیش می‌رود و همچنین اگر مشارکت نکنید چیز چندانی از کلاس نخواهید فهمید.

پیمایش به بالا