حسین منزوی

🔸 در یکم مهر ١٣٢۵ هجری قمری حسین منزوی در زنجان زاده شد. دوران تحصیل را تا پایان دبیرستان در زنجان گذراند و پس از اخذ دیپلم برای دامه تحصیل به دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران رفت. سپس این رشته را رها کرد و به جامعه‌شناسی رو آورد وی در سال ١٣۵٨ با گذراندن واحد‌های باقی مانده مدرک کارشناسی خود را گرفت.

🔸  منزوی صاحب ١۴ اثر ارزشمند است. یک سال پس از انقلاب اسلامی ایران وی مجموعه‌ی صفر خان را منتشر می‌کند. این مجموعه‌ی بلند و نیمایی در ستایش صفر قهرمانیان، یکی از زندانیان سیاسی پیش از انقلاب است که بیش از ٣٠ سال از عمر خود را در زندان می‌گذراند.

🔸 صفرخان به خوبی بیان‌گر آرمان‌خواهی و دید اجتماعی منزویست. با این حال پس از انقلاب با متحول شدن همه‌ چیز منزوی کار خود را در مطبوعات و رادیو و تلوزیون از دست می‌دهد. این بی‌کاری تا آنجا انجامید که زندگی زناشویی‌اش به جدایی می‌انجامد. حتی شغلی که با وساطت اخوان ثالث در وزارت ارشاد به دست آورد هم مدت زیادی درگیرش نکرد و منزوی به زادگاهش برگشت.

🔸 برای اثبات ارزش منزوی همین بس که محمد علی بهمنی درباره منزوی می گوید:« اگر بخواهیم غزل بعد از نیما را بررسی کنیم باید بگوییم که هوشنگ ابتهاج در غزل پلی زد و منوچهر سیستانی از این پل عبور می‌کند و ادامه‌دهنده این راه حسین منزوی است.»

🔸 با توجه به اهمیت منزوی در ادبیات معاصر این سوال پیش می‌آید که چرا هیچ نشانی از منزوی در کتب درسی یافت نمی‌شود. مهدی فرجی در همین مورد می‌گوید:«ادبیاتی که در کتب درسی وارد شده است، ادبیات فیلتر شده است… حتی از حسین منزوی پدر غزل نیمایی شعری در کتابهای درسی نیست. بنابراین من به آینده ادبیات در سیستم آموزش و پرورش چندان امیدوار نیستم.»

🔸 حال سوأل مطرح این است که با این که منزوی حق خود به انقلاب را ادا کرده است، چرا پس از انقلاب منزوی این‌طور به انزوا کشیده شده و نه تنها در زمان حیات مورد بی‌احترامی قرار گرفت بلکه پس از مرگ، هیچ اسمی از وی در کتب درسی نیست؟

🔹 حسین منزوی در ١۶ اردیبهشت سال ١٣٨٣ در غربت، به دلیل آمبولی ریوی در گذشت.

#تحلیل_دانش‌آموزی
#هادی_علیمردانی دانش‌آموز دبیرستان شرف‌الدین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *