⭕️ چند روز پیش، در کلاس «تاریخ فلسفه‌ی غرب»، استاد در حال تدریس تفکرات افلاطون گفت:
«انسان‌ها درون یک غار هستند و حقیقت بیرون از غار است و انسان‌های درون غار چیزی که به عنوان حقیقت می‌بینند و فهم می‌کنند تنها سایه‌ای از حقیقت است؛ افرادی که از غار خارج می‌شوند آزرده می‌شوند چرا که توان دیدن حقیقت را ندارند، منتها حاضر به رجوع نیستند.»

🔸 روزهای اولی که در ساحت علوم انسانی تنفس می‌کردم، با شوق و ذوق زیاد نظرات آرمان‌گرایانه‌ی غربی را نشخوار می‌کردم. آن روزها آمده بودم برای اینکه ساختارهایی را تغییر دهم و به نظرم با این کار، بزرگ‌ترین مشکلات و معضلات جامعه را می‌توانستم برطرف بکنم.

🔸 هرچه از اوایل مهر می‌گذشت نگاه‌های آرمان‌گرایانه محوتر می‌شد و هرچه که به جلو می‌رفتیم دنیا تاریک‌تر و مشمئزکننده‌تر از پیش می‌شد و هر روز مسائل و معضلات بیشتر و عمیق‌تر.
دنیای تاریکی که برای ما توضیح می‌دادند دقیقا همان دنیایی بود که در آن زندگی می‌کردیم. دنیایی که دیگر به جای انسان، گرگ ناطق در آن می‌بینیم.

🔸 انسان‌ها کار می‌کردند برای این که بُخورند و می‌خوردند برای این‌که کار کنند. از یک‌جا به بعد هم می‌خوردند که خورده نشوند. و تو‌، سیطره‌ی این رذیلت را بر زندگی‌ات، توأمان با ترس حس می‌کنی.
اول صبح که راننده تاکسی‌ها با یک‌دیگر دست به یقه می‌شوند برای این‌که بتوانند یک مسافر بیشتر سوار کنند تا شب که کناردستی‌ات در مترو در حال خوردن سیب‌زمینی است و می‌بینی که نگاه گرسنه‌ی دختربچه‌ی دستفروش را می‌بیند، ولی با بی‌اعتنایی نگاه کودک را سیر می‌کند، تنها یک چیز را می‌فهمی، قی کردن ارزش‌هایت.

🔸 تمام آرزوها و آرمان‌ها و اهداف و هر چیزی که انسان داشته باشد تا با انگیزه به زندگی‌اش ادامه دهد، در فضای علوم انسانی نابود می‌شود. زیرا آن‌ها تصاویری بدلی بودند که به جای اصل، بهمان انداخته بودند. آن هم به قیمت گزاف.

🔸 در این مدت نه چندان کوتاه، هر فردی که در حول موضوع تغییر رشته از من می‌پرسید، پاسخ من منفی بود. اما وقتی این سوال را که “اگر به عقب بازگردی باز هم به علوم انسانی می‌روی؟” از من می‌پرسیدند می‌گفتم: بلا شک باز هم همین کار را می کردم.
حقیقت برای من آزاردهنده بوده و هست زیرا عمرم را درون غاری گذرانده بودم که همیشه به من گفته بودند واقعیت یعنی همین سایه‌ای که در حال دیدن آن هستی.
کسانی که خارج می‌شوند بسیار اذیت می‌شوند زیرا چشم‌شان به دیدن نور حقیقت عادت ندارد و از دیدن حقیقت درد می‌کشند؛ زندگی روزمره و معمول‌شان بهم می‌ریزد اما حاضر به برگشتن به درون غار نیستند…

#تجربه_زیسته و #عکس_اجتماعی از
#محمد_درویشی دانش‌آموز دبیرستان شرف‌الدین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *